Sveikata · 2024-10-30

Artėjanti vasara – didžiausi pavojai augintinio sveikatai ir priežiūros patarimai šeimininkams

Artėjanti vasara reiškia ne tik džiuginančius orus, bet ir padidėjusią apgultį veterinarijos klinikose dėl gyvūnų patiriamų sveikatos sutrikimų – dalis jų gali reikšti rimtą pavojų gyvybei. Siekdami užtikrinti augintinių gyvenimo kokybę šiuo laikotarpiu, dalinamės dažniausiais negalavimais, jų simptomais bei pagrindiniais priežiūros principais.

Erkės ir jų sukeliamos ligos. Grįžus iš pasivaikščiojimų lauke, svarbu apžiūrėti, ar į gyvūno kailį neįsisiurbė erkė. Pastebėjus vangumą, apatiškumą, sutrikusį apetitą, karščiavimą, viduriavimą, rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į veterinarijos specialistus. Tai gali reikšti vienas dažniausiai pasitaikančių ligų – babeziozę, anaplazmozę, erlichiozę, boreliozę.

Kaitra. Esant dideliam karščiui, gyvūnams gali pasireikšti tokie perkaitimo simptomai, kaip mažesnis energijos lygis, intensyvus kvėpavimas, patamsėjusi burnos gleivinės, liežuvio spalva, vaikščiojimas neįprastomis trajektorijomis. Atvėsinti augintinį patariama namų sąlygomis po vėsiu tekančiu vandeniu, tačiau jeigu 15 min. situacija negerėja, tuomet reikia kreiptis į gydytoją.

Didelė grėsmė kyla plokščiasnukiams šuniukams – prancūzų ir anglų buldogams, mopsams, špicams, kurie dažnai susiduria su kvėpavimo problemomis. Gyvūnus gali ištikti netgi hipoksija (deguonies badas).

Apsinuodijimas maistu ar kitomis medžiagomis. Kadangi vasarą praleidžiame daug laiko iškylaudami, veterinarijos klinikos dažnai sulaukia pacientų, apsinuodijusių maistu, augalais ar prarijusių įvairių daiktų – plastikinių maišelių, kamštelių, kaulų. Tokiu atveju keturkojai būna vangūs, apatiški, pradeda viduriuoti, pasižymi apetito stoka, sutrikusia koordinacija.

Veterinarijos specialistų naudingi patarimai artėjant vasarai:

  • niekada neuždarykite augintinio vieno automobilyje – veskitės jį kartu arba palikite saugiai namuose;
  • laikykite gyvūnus pavėsyje su prieiga prie šviežio ir vėsaus vandens;
  • naudokite gydytojo rekomenduojamus preparatus nuo parazitų: blusų, erkių, uodų;
  • eikite pasivaikščioti ryte arba vakare, kai žemė nėra taip stipriai įkaitusi, siekiant išvengti pėdučių nudegimo;
  • naudokite apsaugines priemones nuo saulės (ypač aktualu trumpaplaukiams ir šviesaus kailio gyvūnams);
  • nepalikite gyvūnų be priežiūros prie vandens telkinių: baseinų, ežerų, upių ir kt.;
  • vėdindami namus saugokite kates, nes šie gyvūnai mėgsta tupėti ant palangių, pro kurias persisverdami dažnai iškrenta ar įstringa tarp lango rėmų.

Artėjant vasarai, užtikrinkite tinkamą savo augintinio priežiūrą, o susidūrus su problemomis, nedelskite ir kreipkitės pagalbos į DR. VET – tai veterinarijos klinikos, įsikūrusios Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.