Higiena · 2020-10-21

Geriausios priemonės apsaugai nuo viruso: ką rinktis?

Priemonių apsisaugojimui nuo koronaviruso, kuris šiais metais pasėjo panieką visame pasaulyje, yra tikrai nemažai. Atrasti galima ir papildomų priemonių, kurios padeda pagerinti tikimybę, jog užsikrečiama nebus. Deja, tarp tokios įvairovės tikrai galima pasimesti. Norisi išsirinkti geriausiai apsaugančias priemones, tačiau didelis informacijos kiekis internete ne visuomet būna lengvai suprantamas, o kartais net klaidinantis. Vieni renkasi medžiagines veido kaukes, kitiems atrodo, jog geriausiai veikia apsauginiai skydai, o treti galvoja, kad tik FFP2 respiratoriai gali apsaugoti tinkamai. Kaip gi yra iš tikrųjų? Kurios priemonės veikia ir kurios tinkamos tik naudojant kelis apsisaugojimo būdus?

Su medžiaginėmis kaukėmis greičiausiai pamatyti žmones yra lengviausia. Nuėjus į parduotuvę greičiausiai kas antras dėvi paprastos medžiagos skiautes, kurias galima pirkti arba tiesiog pasisiūti ir patiems. Vienas dalykas, ką, galbūt, ne visi supranta yra tai, jog medžiaginės kaukės tikrai neprilygsta medicininėms ar FFP2 respiratoriams, todėl ir apsauga jų labai menka. Iš esmės tokia kaukė gali turėti minimalią apsaugą aplinkiniams, kai ją dėvi sergantis. Tačiau net ir tokiu atveju ji nėra labai tinkama, nes galima rasti kur aks veiksmingesnių variantų.

FFP2 respiratoriai yra nepakeičiami, jei reikia kaukę dėvėti kiek ilgiau ir norisi tikrai geros apsaugos. Šios kaukės puikiai filtruoja orą ir nors nesuteikia 100 procentų apsaugos, tačiau 95 procentai tikrai užtikrinami. Nėra priemonės, kuri garantuotu šimtaprocentinę apsaugą, todėl geriausia rinktis veiksmingiausią priemonę ir nepamiršti naudoti papildomų, kurios tikrai padės norint dar geresnės apsaugos. Taigi, kai pasirenkamas FFP2 respiratorius, galima taip pat naudoti apsaugini skydą, kuris pridengs akis ir apsaugos nuo nuolatinio veido lietimo pirštais. Viešose vietose, kur liečiami paviršiai praverčia ir pirštinės – jos ypač reikalingos parduotuvėse, kur norisi visus liečiamus produktus apsaugoti nuo užteršimo, jog virusas neplistų.

Vienkartinės kaukės irgi gali būti nebloga apsauga, bet tik labai trumpam laikui ir vienam kartui. Jos privalo būti medicininės, nes tik taip užtikrinama geriausia apsauga. Filtruoja jos daugelį ore esančių dalelių, tačiau šios kaukės efektyvios tik iki tol, kol sudrėksta ir tampa patrauklia terpe mikroorganizmams bei bakterijoms.