Odontologija · 2025-05-10

Dantų implantavimas: kas tai yra ir ko tikėtis procedūros metu?

Prarasto danties atkūrimas šiandien įmanomas taip, kad jis atrodytų ir funkcionuotų tarsi natūralus – tai užtikrina dantų implantavimas. Ši moderni odontologinė procedūra tampa vis populiaresnė dėl savo ilgaamžiškumo ir patogumo pacientui. Dantų implantai leidžia atkurti vieną, kelis arba net visus dantis, nesikliaujant išimamais protezais. Tačiau daugelis žmonių prieš ryždamiesi implantacijai turi daugybę klausimų ir nerimo: ar tai skausminga, kiek trunka, ar prigis, kiek kainuos? Šiame straipsnyje paprastai ir išsamiai aptarsime, kas vyksta dantų implantavimo metu, kokie yra etapai nuo pradžios iki pabaigos, kaip pasiruošti procedūrai ir kaip prižiūrėti implantus, kad jie tarnautų ilgai. Taip pat paminėsime, kokie yra pagrindiniai šios procedūros privalumai bei galimi iššūkiai.

Kas yra dantų implantas?

Dantų implantas – tai dirbtinė danties šaknis, dažniausiai pagaminta iš titano, kuri chirurginiu būdu įsriegama į paciento žandikaulį toje vietoje, kur trūksta danties. Po to prie šios „šaknies“ pritvirtinama danties viršutinė dalis – vainikėlis. Visa konstrukcija atkartoja natūralaus danties anatomiją: implantas kaule atlieka šaknies funkciją, o vainikėlis – matomos danties dalies funkciją. Implantai gali būti naudojami:

  • Vieno danties atkūrimui. Tai situacija, kai trūksta vieno danties. Implantas įsriegiamas į tuščią vietą ir ant jo dedamas vienas vainikėlis.
  • Kelių dantų tiltui. Jeigu trūksta kelių dantų iš eilės, nebūtina įsriegti tiek implantų, kiek dantų trūksta. Pvz., trūkstant trijų dantų, gali pakakti dviejų implantų – ant jų montuojamas tiltas iš trijų sujungtų dirbtinių dantų.
  • Viso žandikaulio dantims. Yra metodikos (pvz., „All-on-4“), kai ant 4 ar 6 implantų tvirtinamas visas dantų lankas. Tai alternatyva išimamoms plokštelėms – implantais fiksuoti protezai būna stabilūs ir nejuda.

Kodėl dantų implantavimas, o ne kitos alternatyvos? Tradicinė alternatyva vienam danties trūkumui – tiltas, kai nušlifuojami gretimi dantys ir ant jų tvirtinamas protezas. Implantacijos privalumas – nereikia liesti sveikų kaimyninių dantų, implantas stovi savarankiškai. Taip pat implantas padeda išsaugoti žandikaulio kaulą – kai danties nėra, kaulas linkęs tirpti, o implantas perduoda krūvį kaului ir jį „treniruoja“. Implantai yra ilgaamžiškesni – tinkamai prižiūrimi jie gali tarnauti dešimtmečius, dažnai visą likusį gyvenimą.

Kaip vyksta dantų implantavimas? (Eiga etapais)

1. Pirminė konsultacija ir planavimas. Pirmiausia vyksta vizitas pas odontologą-implantologą. Apžiūrima burnos būklė, aptariama, ar pacientas tinkamas implantacijai. Būtina atlikti rentgeno nuotraukas, dažnai – 3D kompiuterinę tomografiją (CBCT), kad įvertinti kaulo kiekį ir anatominę situaciją. Gydytojas paklausia apie sveikatą (tam tikros ligos – pvz., nekontroliuojamas diabetas – gali apsunkinti gijimą), apie lūkesčius. Sudaromas gydymo planas: kiek implantų reikės, kokios rūšies, ar reikės papildomų procedūrų (pvz., kaulo priauginimo, sinusų pakėlimo jei viršutiniame žandikaulyje trūksta kaulo aukščio). Taip pat aptariama kaina, trukmė. 2. Pasiruošimas prieš implantaciją. Jei burnoje yra negydytų problemų (pavyzdžiui, aktyvi periodonto liga – dantenų uždegimas, karieso židiniai), pirma jos sutvarkomos. Svarbu, kad implantacijos metu burna būtų kuo sveikesnė – tai padidina implanto prigijimo tikimybę. Taip pat, jei trūkstamas dantis buvo ką tik išrautas, gali reikėti palaukti kelias savaites, kol užgis vieta (nebent planuojama momentinė implantacija iš karto po traukimo). Kartais skiriami antibakteriniai skalavimai prieš procedūrą, kad sumažinti infekcijos riziką. 3. Implantacijos chirurginė procedūra. Tai pagrindinis etapas, kurio pacientai labiausiai bijo, bet iš tiesų jis skausmo prasme gana gerai kontroliuojamas. Kaip tai vyksta:

  • Procedūra atliekama dažniausiai su vietine nejautra (ta pačia, kaip pavyzdžiui plombuojant dantį – suleidžiami anestetikai). Taigi, pacientas per operaciją skausmo nejaučia, tik pojūčius – spaudimą, vibraciją.
  • Gydytojas atidengia dantenas toje vietoje (padaro nedidelį pjūvį). Tuomet specialiais grąžteliais gręžiamas kaulas – formuojama skylutė implanto įsukimui. Kadangi kaulas neturi skausmo receptorių, šis gręžimas nėra skausmingas (jau veikia nejautra).
  • Į paruoštą ertmę įsukamas titano implantas. Jis panašus į mažą varžtelį. Implantai būna skirtingo skersmens ir ilgio – parenkama pagal kaulą.
  • Jei kaulo tūrio buvo nepakankamai, tuo pačiu metu gali būti atliekamas kaulo priauginimas – aplink implantą pridėta kaulo pakaitalo medžiagos, kad kaulas ataugtų ir tvirtai apgaubtų implantą.
  • Po implanto įsriegimo, užsiuvama gleivinė (dantenos) virš implanto. Kartais paliekamas mažas „kaklelis” kyšoti (ypač jei planuojamas greitas krūvio dėjimas), bet dažnai implantas pilnai po dantenomis sugydomas.
  • Vieno implanto įsriegimas patyrusiam chirurgui trunka apie 20-60 minučių. Jei implantų keli, atitinkamai ilgiau. Su papildomais kaulo auginimais – iki poros valandų.
    Po procedūros duodami nurodymai: kaip prižiūrėti žaizdą (skalauti antiseptikais, tepti geliu), skiriama vaistų (analgetikų nuo skausmo porai dienų, kartais antibiotikų profilaktiškai).

4. Gijimo (ossointegracijos) periodas. Po implanto įsriegimo svarbiausias etapas – osintegracija, tai yra implanto integracija į kaulą. Titanas yra biologiškai suderinamas metalas, kaulas „apauga” aplink jį, tvirtai įsitvirtina. Paprastai tai trunka kelis mėnesius:

  • Apatiniame žandikaulyje apie 2-3 mėnesius,
  • Viršutiniame gali ilgiau – ~3-6 mėnesius, nes kaulas ten minkštesnis.
    Kol implantas prigyja, pacientas nešioja laikiną sprendimą danties trūkumui užmaskuoti (jei tai matomoje vietoje). Tai gali būti laikinas išimamas protezėlis arba laikinas priklijuojamas dantukas tarp gretimų dantų. Gijimo metu svarbu neapkrauti implanto kramtymu (nebent daryta metodika su momentiniu apkrovimu, bet standartiniais atvejais krūvio reikia vengti).
    Žaizda dantenose sugyja per ~1-2 savaites, siūlai išimami (~7-10 dieną). Per gijimo periodą gali tekti dar keletą kartų atvykti kontrolei, kad gydytojas įsitikintų, jog viskas gerai (pasižiūrės dantenas, gal padarys rentgeno nuotrauką).
    Kai implantas prigijęs (tai patvirtinama rentgenu ir stabilumo patikrinimu), pereinama prie protezavimo etapo.

5. Protezavimas ant implanto (dirbtinio danties tvirtinimas). Šis etapas iš paciento perspektyvos panašus į vainikėlio dėjimą ant tikro danties. Jei implantas buvo po dantenomis, pirmiausia jas reikia atverti ir pritvirtinti gingivos formuotoją – tai nedidelė detalė, kuri 1-2 savaites formuoja gražią dantenų liniją aplink būsimą dantį. Kai dantenos sugijusios aplink, nuimami atspaudai protezui gaminti (arba skenuojama skaitmeniniu skeneriu). Tuomet dantų technikų laboratorijoje pagaminamas vainikėlis:

  • Vainikėlis gali būti keramikinis (porceliano) su metaliniu vidumi arba pilnai keraminis (cirkonio, porceliano). Pilnai keramikiniai estetiškesni (geriau imituoja danties skaidrumą).
  • Spalva derinama prie kitų paciento dantų, forma individualizuojama.
    Kai vainikėlis paruoštas, gydytojas jį pritvirtina prie implanto per tarpinę detalę – abutmentą. Abutmentas tai jungtis tarp implanto ir vainiko. Jis gali būti metalinis ar cirkonio (baltas, estetiškas priekinėse srityse). Vainikėlis prie implanto tvirtinamas dviem būdais: arba prisukamas varžteliu (per specialią skylutę vainikėlyje, kuri vėliau užkemšama), arba cementuojamas kaip ir ant danties. Abu metodai naudojami, gydytojas parenka pagal situaciją.
    Po protezavimo pacientas jau vėl turi pilnavertį dantį. Gydytojas patikrina sukandimą, ar naujas dantukas netrukdo, pakoreguoja jei reikia.

Bendra trukmė: Nuo pradžios iki pabaigos dantų implantavimas (su gijimu) dažniausiai trunka apie 3-6 mėnesius. Yra metodų, leidžiančių greičiau – pvz., „vienmomentė implantacija ir apkrova“ – kai tą pačią dieną pašalinus dantį įsriegiams implantas ir uždedamas laikinas vainikėlis. Tai ypač aktualu estetinėse zonose (priekiniams dantims). Visgi klasikiniu atveju geriau luktelėti, kad prigijimas būtų tvirtas.

Ar dantų implantavimas skausmingas? Kaip jaučiasi pacientas?

Čia vienas dažniausių rūpesčių. Reikia nuraminti: pati procedūra su nejautra yra be skausmo. Implantacijos metu jausite tik instrumentų spaudimą, vibraciją gręžiant, bet ne skausmą. Jeigu vis tik jausite diskomfortą, būtinai signalizuokite gydytojui – dozuojama daugiau anestetiko. Po procedūros, kai nuskausminimas atslūgsta (po kelių valandų), gali atsirasti nedidelis skausmas, maudimas toje srityje. Pirmas 1-2 dienas tai normalu. Paprastai pakanka įprastų nuskausminamųjų (ibuprofeno, paracetamolio) jį suvaldyti. Didelis skausmas nėra būdingas – jei taip nutiktų, reikėtų kreiptis į gydytoją. Taip pat gali būti tinimas dantenų, minkštųjų audinių. Ypač jei buvo darytas kaulo priauginimas ar sudėtingesnė operacija. Tinimas dažniausiai būna 2-3 dieną didžiausias, po to slūgsta. Padeda šaldymas kompresais pirmą parą, vaistai nuo tinimo (jei paskirti). Mėlynės (hematomos) gali atsirasti ant skruosto, ypač jei implantacija sudėtinga – jos praeina per keletą dienų. Daugelis pacientų nustemba, kad „buvo visai ne taip baisu, kaip galvojau“. Šiuolaikinės priemonės ir gydytojų patirtis užtikrina minimalų diskomfortą. Galbūt labiau nepatogumų sukelia burnoje siūlai, jautrumas kelioms dienoms kramtant – bet lyginant su danties rovimu, neretai implantacija net lengviau toleruojama.

Kam galima / negalima dėti implantus?

Indikacijos: Implantavimas rekomenduojamas praktiškai visiems suaugusiems, netekusiems dantų, kurie nori ilgalaikio sprendimo. Ypač naudinga:

  • Netekus pavienių dantų, kad nepažeisti sveikų šalia esančių.
  • Netekus krūminių dantų galuose (kai iš abiejų pusių nėra atramos tiltui).
  • Esant bedančiam žandikauliui – vietoj nestabilių išimamų protezų.
  • Kai pacientas nori fiksuoto, estetinio, natūraliai atrodančio sprendimo.

Amžius: Implantacija paprastai neatliekama jauniems asmenims iki ~18 metų, nes dar auga žandikauliai. Vyresniame amžiuje amžiaus ribos aukštyn nėra – net 80-90 metų žmonėms galima implantuoti, jei sveikatos būklė leidžia. Svarbiau bendra sveikata nei amžius. Kontraindikacijos: Yra keletas situacijų, kai implantuoti nerekomenduojama arba reikia atidžiai pasiruošti:

  • Nepakankamas kaulas: jei labai sunykęs žandikaulio kaulas ir nėra galimybės jo priauginti (pvz., dėl anatomijos). Tačiau šiandien daugumą tokių atvejų galima spręsti kaulo augmentacija arba specialiais zygomatiniais implantais (ilgi implantai, įsrieg. į skruostikaulį, taikoma ypač sunykus kaului).
  • Nekontroliuojamos ligos: pavyzdžiui, nekompensuotas diabetas (didelis cukraus kiekis kraujyje apsunkina gijimą), kai kurios imuniteto ligos, aktyvus vėžys, radioterapija žandikaulių srityje (po spindulinio gydymo reikia laukti, kaulas būna pažeidesnis). Taip pat labai prasta burnos higiena, sunkus periodontitas – pirmiau reikia tai gydyti.
  • Rūkymas: Rūkymas nėra absoliuti kontraindikacija, daugybė rūkančių sėkmingai turi implantus. Tačiau tyrimai rodo, kad rūkaliams šiek tiek dažniau pasitaiko komplikacijų (prastesnis gijimas, didesnė periimplantito rizika). Gydytojai paprastai prašo bent jau savaitę prieš ir po operacijos nerūkyti, o idealu – mesti rūkyti visai.
  • Nėštumas: Nėščiosioms planinės implantacijos geriau nedaryti – palaukti po gimdymo. Nors titanas nepavojingas, tačiau chirurginė intervencija, rentgenogramos, stresas – patartina atidėti.

Priežiūra po implantacijos ir ilgalaikė priežiūra

Iškart po implantavimo: Gydytojas duos detalius nurodymus, bet dažniausiai:

  • Pirmą dieną vengti karšto maisto/ gėrimų, nekramtyti ta puse, neatlikti intensyvaus skalavimo burnoje (kad neišplautumėte krešulio).
  • Šaldyti išorinį žandikaulio paviršių su pertraukomis, kad mažiau tintų.
  • Gerti vaistus pagal paskyrimą (nuo skausmo, jei duoti antibiotikai – būtinai visą kursą).
  • Nerūkyti, negerti alkoholio bent kelias dienas (geriau savaitę).
  • Minkštesnis maistas kelias dienas, kad netraumuoti žaizdos. Vengti toje vietoje kieto kramtymo.
  • Burnos higiena: dantis valyti, stengiantis nepažeisti operuotos vietos. Skalauti antiseptiniu tirpalu (pvz., chlorheksidinu) kelis kartus per dieną, pradedant kitą dieną po operacijos.

Ilgalaikė implantų priežiūra: Dantų implantai reikalauja tokios pačios, o netgi rūpestingesnės higienos nei savi dantys. Nors jie patys negenda (karieso nebus, nes nėra emalio), tačiau aplinkiniai audiniai gali užsikrėsti uždegimu (periimplantitu). Norint to išvengti:

  • Kruopščiai valykite dantis du kartus per dieną. Ypač atkreipkite dėmesį į vietą aplink implantą. Naudokite minkštą šepetėlį, galite ir vieno danties šepetėlį, kad gerai išvalyti aplink vainikėlį dantenų linijoje.
  • Naudokite tarpdančių siūlą arba, dar geriau, specialius tarpdančių šepetėlius ar irigatorių, kad išvalyti tarp implanto vainikėlio ir gretimo danties. Maisto likučiai ten neturi likti.
  • Bent kartą per metus lankykitės pas odontologą-profesionaliai higienai ir patikrai. Odontologas patikrins implanto būklę, padarys rentgeną, ar nėra kaulo nykimo aplink (tai periimplantito požymis). Profesionalios higienos metu nuvalys apnašas, akmenis (taip, ant implantų vainikėlių irgi gali susidaryti akmenys).
  • Venkite itin didelių krūvių – pvz., nekąskite riešutų kevalų, netraukite butelių kamščių dantimis ir pan. Nors implantai tvirti, bet jie neturi „amortizacijos“ kaip natūralus dantis (dantį amortizuoja periodonto raiščiai), tad labai staigūs dideli krūviai jiems gali pakenkti arba vainikėlis nuskilti.
  • Jei pastebėjote kraujavimą iš dantenų aplink implantą, blogą kvapą, dantenų patinimą – kuo greičiau pas odontologą. Tai gali būti periimplantito pradžia – laiku suvaldžius, implantą galima išsaugoti, valant aplink ir skiriant gydymą. Negydant, gali netekti implanto, kai aplink kaulas sunyksta.

Išvada

Dantų implantavimas – pažangi technologija, suteikianti antrą šansą prarastiems dantims. Nors apima chirurginę intervenciją ir reikalauja kantrybės, rezultatas dažniausiai pranoksta lūkesčius: atkurtas graži šypsena, kramtymo funkcija, pagerėjusi gyvenimo kokybė (galima vėl drąsiai valgyti mėgstamą maistą, juoktis nesidrovint). Svarbiausia – pasirinkti kvalifikuotą specialistą, atvirai aptarti visus klausimus konsultacijos metu ir kruopščiai prižiūrėti tiek procedūros metu, tiek po jos. Tūkstančiai žmonių Lietuvoje jau išbandė implantus ir džiaugiasi, kad ryžosi. Jei turite trūkstamų dantų ir svarstote apie implantaciją – pasikonsultuokite su savo odontologu, ar esate kandidatas šiai procedūrai. Labai tikėtina, kad atsakymas bus teigiamas, nes šiandien implantacija prieinama daugumai pacientų. Galiausiai, investicija į šypseną – investicija į save, savo pasitikėjimą ir sveikatą. Dantų implantavimas padeda sugrąžinti tai, kas prarasta, ir vėl plačiai šypsotis gyvenimui.