Sveikata · 2021-03-04

Ar dirbtinis intelektas galės atpažinti COVID-19 ir kitus susirgimus?

Dirbtinis intelektas (DI), nors ir apipintas įvairiomis teorijomis, palaipsniui skinasi kelią į medicinos sritį. Kaip ligas galintis atpažinti įrankis, DI galėtų padėti prižiūrėti ir sekti žmogaus sveikatos pokyčius nesilankant gydymo įstaigose. Tai galėtų pagerinti ligų atpažinimo greitį ir efektyvumą. Tačiau kyla klausimas – kaip dirbtinis intelektas gali rasti ir atpažinti žmogaus organizmo ligas?

Atsakymą pateikia įrenginio „HCD“ (Health Check Device) (liet. sveikatos patikrinimo prietaisas) sumanytojai ir jaunieji išradėjai – Jonas Rudis ir Ignas Kuncevičius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) meikerių akademijos „Makeademy“ finalistai. Idėjos autorius J. Rudis pasakoja, kad „HCD“ produktas – skirtas atpažinti įvairias ligas, taip pat ir COVID-19, naudojant žmogaus kūno skleidžiamus mechaninius garsus ir dirbtinio intelekto garsų atpažinimo sistemą.

Produkto idėja vaikinams kilo studijų Vilniaus dizaino akademijoje (VDA) metu, nagrinėjant COVID-19 viruso pasekmes, galimybes, kaip jas palengvinti.

Ligų atpažinimas – pasitelkiant žmogaus kūno garsus

„Produktą priglaudus prie specifinių kūno vietų, jis gali išgirsti ir įrašyti žmogaus kūno skleidžiamus garsus. Ši gauta informacija siunčiama DI, kuris informaciją apdoroja ir klasifikuoja. Vėliau DI, remdamasis algoritmais, gali atpažinti ligas pagal turimą surinktą medžiagą“, – apie kuriamą produktą pasakoja idėjos sumanytojas J. Rudis.

Pasak jaunojo išradėjo, sukaupta medžiaga apie asmenį tampa papildomais duomenimis, kurie padeda DI tobulėti, atpažįstant ligų simptomų garsus. Tiesa, saugumo sumetimais, naudotojo profilis – anonimiškas.

Produktas gali stipriai padėti sveikatos priežiūros srityje. Jo bendraautoriaus I. Kuncevičiaus nuomone, „HCD“ gali būti pritaikomas įvairiai: profilaktinei sveikatos priežiūrai namų sąlygomis, nuotolinei ligonių priežiūrai, profesionalių sportininkų sveikatos stebėsenai.

Su šia produkto idėja „HCD“ kūrėjai nusprendė sudalyvauti VILNIUS TECH Kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ ir telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ organizuotoje techninės kūrybos programoje „Makeademy“.

Dirbtinio intelekto ateitis medicinos srityje

„Per kelerius ateinančius metus mes visur matysime ligas diagnozuojantį DI“, – užtikrintai sako „Volatile AI“ bendraįkūrėjas Lucas Lopez – vienas iš „Makeademy“ programos mentorių, projekto metu individualiai dirbusių su „HCD“ komanda.

Pasak „Volatile AI“ bendraįkūrėjo,„HCD“ komanda kuria įrenginį, kurio tikslas – pagerinti dirbtinio intelekto prognozių veikimą, o tai, neabejotinai, turi didelį potencialą.

Visgi, L. Lopez prognozuoja, kad „HCD“ komanda ateityje gali susidurti su keletu iššūkių, kurie gali užklupti bet kurį startuolį kuriantį DI srityje.

„Pirmiausia „HCD“ kūrėjai turės įrodyti, kad jų kuriamas produktas veikia. Tai užtruks ilgai dėl ilgalaikio ligų pobūdžio vystymosi ir griežtų medicinos reglamentų, o tai reiškia kapitalo ar pajamų šaltinio poreikį, kuris leis jiems išgyventi iki tol. Antra – technologijos pasisavinimas bus lėtas procesas tiek tarp ekspertų, tiek tarp vartotojų. Dirbtinis intelektas gali įrodyti, kad jis veikia statistiškai, tačiau nepaaiškina, kaip ir kodėl, o žmonėms tai labai sunku priimti“, – atvirauja L. Lopez.

Atlikti tyrimai

„Makeademy“ projekto metu vaikinai dalyvavo įvairiuose greitojo prototipavimo mokymuose, kūrė savo būsimo produkto prototipo dizainą ir dar intensyviau gilinosi į dirbtinio intelekto panaudojimo medicinoje galimybes.

„Konsultacijų su DI kuriančiais specialistais metu sužinojome, kad duomenų rinkimo stadijoje, renkant žmogaus kūno garsus, naudojamas paprastas telefono mikrofonas. Naudojant tokį mikrofoną, surenkama labai daug pašalinės informacijos, o žmogaus kūno skleidžiamų garsų įrašoma sąlyginai nedaug“, – teigia J. Rudis.

Taip gimė idėja sukurti prietaisą, kuris gali įrašyti žmogaus kūno garsus be pašalinio foninio triukšmo bei išgirsti daugiau žmogaus kūno mechaninių garsų, nei iki šiol rinkoje esantys prietaisai gali išgirsti.

Idėjos vystymo pradžioje, „HCD“ kūrėjai orientavosi tik į COVID-19 ligos atpažinimą. Tačiau „Makeademy“ projekto eigoje buvo paviešinti įvairūs nauji moksliniai straipsniai, o bendradarbiaujant su įvairiomis įmonėmis, kurios kuria DI skirtą atpažinti ligoms, kūrėjai sužinojo, kad įmanoma „išgirsti“ daug įvairesnį spektrą garsų, negu tik tuos, kuriuos sukelia COVID-19 liga. Todėl savo prietaiso paskirtį kūrėjai pritaikė atpažinti ir kitoms ligoms bei jų simptomams.

„Projekto pradžioje bendradarbiavome su „VoiceMed“ komanda iš Liuksemburgo, kurie mums suteikė daug pradinių žinių produkto kūrimui, informaciją, kaip galėtume pritaikyti jų kuriamą technologiją savo „HCD“ projekte. Vėliau pradėjome bendrauti su „NeuroLex“ (Jungtinės Amerikos Valstijos) ir „Corti“ (Danija) dirbtinio intelekto garso atpažinimo įmonėmis. Sulaukėme svarbios pagalbos diskutuojant kokias ligas galima aptikti, su kokiomis problemomis susiduria šios įmonės bei kokie reikalavimai iškyla įrašant kūno garsus. Gauta atgalinio ryšio informacija labai pravertė produkto kūrimo ir jo dizaino strategijos vystymo etapuose“, – apie produkto kūrimo kelią ir bendradarbiavimą kalba J. Rudis.

Dizainerio I. Kuncevičiaus teigimu, „HCD“ projekto vystymas abiems jauniesiems išradėjams tapo tikru iššūkiu, nes be dizaino ir konstravimo darbų, reikėjo stipriai įsigilinti ir į būsimo naudotojo psichologiją ir technologijų, ypač medicinos, verslo ypatumus, strategijas, reglamentus. 

„Pasiskirstyti darbus nebuvo sunku, nes abu su Jonu esame labai motyvuoti, todėl visada randame tai, ką kiekvienas asmeniškai sugebame atlikti ir ką norime naujo išmokti arba atrasti“, – optimistiškai kalba „HCD“ bendrakūrėjas, dizaineris I. Kuncevičius.

Ateities planai

„HCD“ komanda „Makeademy“ projekte kartu su komanda „Algy“ pasidalino antrąją vietą. „Algy“ komanda kuria bio-akvariumą, kurio tikslas – mikro-dumblių pagalba valyti anglies dioksidu užterštą patalpų orą. Abi komandos laimėjo po 1500 eur.

Paklausti, kur investuos laimėtus pinigus, jaunieji kūrėjai neslepia, kad visa laimėta suma bus investuota atgal į projektą – tiek į reikiamą įrangą tolimesniems darbams, tiek į būsimas išlaidas ateityje.

Jaunieji kūrėjai džiaugėsi, kad „Makeademy“ programa išties padėjo susirasti įvairių naudingų kontaktų, taip pat suteikė puikią pradžią projekto įgyvendinimui.

 „Volatile AI“ bendraįkūrėjo L. Lopez teigimu, tokios programos kaip „Makeademy“ – būtinos mūsų visuomenei. „Makeademy“ programa naudinga ne tik dalyvaujantiems studentams, bet ir programos mentoriams.

„Aukštos kvalifikacijos ir motyvuotiems specialistams ši programa suteikia galimybę pritaikyti ir perduoti savo žinias naujais būdais ir taip padaryti didelę įtaką naujajai kūrėjų kartai,“ – įsitikinęs L. Lopez.